گپ فرهنگی: مجید كافی


دکتر مجید کافی:

من قصد دارم گزارشی از یک تحقیق بدهم که در بحث راهکارهای گسترش سبک زندگی اسلامی در جامعه معاصر است. این تحقیق میدانی است و به وسیله مصاحبه جمع‌آوری شده است و داده‌های آن با تحلیل محتوا تحلیل شده است. سؤال اصلی تحقیق ما بحث راهکارهای اصلاح یا گسترش سبک زندگی در جامعه معاصر اسلامی بوده است. چون در این فضا، داده‌هایی از قبل نداشتیم، ناچار شدیم که با مصاحبه از صاحب‌نظرانی که در این حوزه‌ها کار کرده‌اند، اطلاعاتی را جمع‌آوری کنیم.

ما در بحث داده‌هایمان ۳۲۰ کد به دست آوردیم که ۱۱۸ کد در بحث تعریف و انواع سبک زندگی بود. ۲۱ کد در مسائل سبک زندگی، یعنی وضعیت موجود سبک زندگی داشتیم. ۱۵ کد در وضعیت سبک زندگی، یعنی آنچه وجود دارد. درباره خود وضعیت‌سنجی سبک زندگی ما ۱۵ کد داشتیم. ۱۵ کد در علل و دلایل بی‌نظمی که در سبک زندگی موجود است، داشتیم. ۷۷ کد در راهکارهای اصلاح داشتیم. این ۷۷ کد در تحلیل ما نقش دارند و ما دنبال به دست آوردن همین‌ها بودیم. ۳۰ کد هم در برنامه‌ریزی برای سبک زندگی به دست آمد.  ما این ۷۷ خروجی را در مدلی تقسیم کردیم که شش مرحله شدند: ۱. اصلاح بینش‌ها؛ ۲. اصلاح سیاست‌ها؛ ۳. کنترل آسیب‌ها؛ ۴. اصلاح سبک زندگی عام؛ ۵. اصلاح سبک زندگی خاص؛ ۶. سبک زندگی اسلامی.

بر اساس همین داده‌ها مدلی اجرایی به دست آوردیم که شامل این شش مرحله است: ۱. کیفیت‌بخشی نیروی انسانی، یعنی مردم را باید آگاه کنیم؛ ۲. برنامه‌ریزی فرهنگی؛ ۳. راهکارهای تربیتی ـ اخلاقی؛ ۴. راهکارهای محتوایی؛ ۵. راهکارهای مدیریتی؛ ۶. راهکارهای ساختاری.

مدلی که براساس آن این بحث مفهومی به دست آمد، همان مدل استروس آنسلم است. ایشان نظریه زمینه‌ای یا بنیادین خودش را در پنج مرحله بیان می‌کند؛ ۱. شرایط علی؛ ۲. پدیده که همان سبک زندگی است؛ ۳. محتوا؛ ۴. شرایط میانجی؛ ۵. استراتژی‌های متقابل و پیامدها.


 


 

 

 

کدخبر: ٩٥٤

تاریخ انتشار: ١٩:١٧ - 1394/08/24

طی نشستی بررسی شد:

راهکارهای تحقق و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی

دهمین نشست علمی سبک زندگی اسلامی با موضوع راهکارهای تحقق و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی در موسسه سبک زندگی آل یاسین بررسی شد.

 به گزارش آی سبک، دهمین نشست از سلسله نشست‌های سبک زندگی اسلامی با عنوان شیوه‌های تحقق و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی با حضور محققان، صاحبنظران و علاقمندان برگزار شد.

در این نشست که به همت موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار گردید، آقایان دکتر شرف الدین، حجت الاسلام دکتر محمد کاویانی، دکتر مجید کافی به ارائه دیدگاه های خود و پاسخ به سوالات حاضرین، پرداختند.

در ابتدا دکتر مجید کافی اظهار داشت: اگر در جامعه بهترین برنامه و نقشه راه برای رسیدن به این مهم را داشته باشیم، اما اراده جمعی مردم به وجود نیاید، هیچ گونه تغییر و اصلاحی صورت نمی پذیرد.

وی با بیان اینکه سبک زندگی در کشورمان بخشی مطلوب بوده و بخشی نیز باید اصلاح شود، اظهار داشت: همه مردم، مسئولان و نهادهای مرتبط باید برای تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه همکاری و مشارکت داشته باشند و در گام نخست زیرساخت های آن اصلاح شود.

این استاد دانشگاه توجه به همه سلیقه ها و ذائقه ها در جامعه را برای تحقق سبک زندگی اسلامی مهم دانست و گفت: توسعه و گسترش سبک درست زندگی در جامعه باید همراه با اخلاق باشد و توجه داشته باشیم که سبک زندگی با رفتار ما اصلاح می شود و نه با حرف و شعار.

کافی با بیان اینکه باید مردم را در انتخاب سبک زندگی در چارچوب عقل و شرع آزاد بگذاریم و یک شیوه خاص را به جامعه تحمیل نکنیم و البته با هنجارشکنان قاطعانه برخورد کنیم، تصریح کرد: باید در مجلس شورای اسلامی یک کمیسیون با عنوان سبک زندگی اسلامی تشکیل شود و رسانه ملی نیز یک شبکه با همین عنوان راه اندازی نماید.

 برای تحقق سبک زندگی اسلامی باید زبان مشترکی در همه عرصه ها داشته باشیم
حجت الاسلام محمد کاویانی نیز در این نشست گفت: امروز برای تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه، باید زبان مشترکی در همه عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داشته و از هر جهت هماهنگ باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: اگر همه دیدگاه ها در حوزه های مختلف در رابطه با سبک زندگی اسلامی به اجماع برسد و راهبرد واحد و تاییدشده ای داشته باشیم، آنگاه این سبک می تواند در سطح های مختلف جامعه جاری و ساری شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز سبک زندگی مردم کشورمان دچار آسیب ها و بیماری های متعددی شده است، بر آسیب شناسی عینی و ملموس سبک زندگی امروز در جامعه تاکید کرد و گفت: راهکارهای ما برای اصلاح تدریجی سبک زندگی مردم، نباید درون خود تعارض هایی داشته باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: برغم اهمیت برنامه ریزی بلندمدت برای تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه، اما در کوتاه مدت نیز نهادهای مسئول می توانند با شناخت وضعیت موجود، وضعیت مطلوب و فرآیند دستیابی به شاخص های مطلوب، اقدام های مقطعی اما تاثیرگذار در جامعه را برنامه ریزی کنند.

وی با بیان اینکه هدف ها و مفاهیم کلی محدود و معدود است و ما باید در سریعترین زمان به راهکارهای جزیی و رفتارها دست یابیم، اظهار داشت: سبک زندگی اسلامی باید از یک سو با آیه ها و روایت ها به عنوان مفاهیم بالادستی، همنوا و هماهنگ و از یک سو نیازهای روزمره زندگی مردم و شرایط روز جامعه را پاسخگو باشد.

سید حسین شرف الدین نیز در این نشست بیان داشت: امروز مردم باید باور کنند که سبک زندگی سکولار غربی، ما را از دیانت و حظ زندگی دینی و اسلامی بسیار دور می کند.
عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی موسسه امام خمینی(ره) گفت: اگر امروز بتوانیم واقعیت های سبک زندگی غربی را که در تضاد هدف ها و غایت آموزه های دینی است برای مردم بیان کنیم، آنها را برای پذیرش هرچه بهتر سبک زندگی اسلامی قانع ساخته ایم.

وی با بیان اینکه امروز غربی ها سبک زندگی خود را به ویژه از طریق رسانه در دیگر کشورها فرهنگ سازی می کنند، اظهار داشت: متاسفانه تا امروز در حوزه فرهنگی در کشورمان به ویژه برای شناخت و بهره مندی از ظرفیت های بالفعل و بالقوه فرهنگی از جمله سنت های ارزشمند گذشتگان، کار جدی صورت نگرفته است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دولت اسلامی موظف و مکلف به تعمیق و ترویج آموزه های دینی در جامعه است، خاطرنشان کرد: اگر بهترین سبک زندگی دینی را بدانیم، اما نتوانیم آن را به گونه ای در جامعه فرهنگ سازی کنیم که همه مردم و مسئولان نسبت به آن متعهد و ملتزم باشند، موفق نبوده ایم.

وی در ادامه افزود:  ما باید در تعیین و تبیین سبک زندگی در جامعه همه شرط ها و اقتضاها را در نظر بگیریم و توقع معقولی داشته باشیم، زیرا در حال حاضر کشورمان از یک سو تحت شدیدترین موج های فرهنگی بیگانه قرار گرفته و از سوی دیگر نمی توان ارتباط میان فرهنگی با دیگر کشورها، تنوع ذائقه ها و سلیقه ها و اختلاف نظرهای مبنایی را نادیده گرفت.

شرف الدین گفت: سیره و زندگی ائمه اطهار(ع) و بزرگان دین برای تعیین و شناخت سبک زندگی دینی که جامعه را به صراط مستقیم هدایت می کند، بهترین الگو و نمونه است.

سلسله نشست های علمی سبک زندگی اسلامی به همت موسسه فرهنگی آل یاسین در مقطع های مختلف و با طرح موضوع های گوناگون و حضور استادان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه در قم برگزار می شود.

 

نوع مطلب : نشست تخضصی، سبك زندگی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 مهر 1396 03:44 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you are going to a famous
blogger if you are not already ;) Cheers!
پنجشنبه 23 شهریور 1396 03:24 ب.ظ
Good info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).

I have bookmarked it for later!
دوشنبه 16 مرداد 1396 09:42 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog
has a lot of completely unique content I've either written myself
or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.

Do you know any solutions to help reduce content from being ripped
off? I'd genuinely appreciate it.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:18 ب.ظ
Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and
I ended up losing months of hard work due to no back
up. Do you have any solutions to prevent hackers?
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:59 ب.ظ
Hello mates, how is everything, and what you would like to
say about this article, in my view its genuinely amazing in support of me.
جمعه 13 مرداد 1396 04:32 ب.ظ
After checking out a few of the blog articles on your
web page, I really appreciate your way of writing a blog.

I saved as a favorite it to my bookmark site list and
will be checking back in the near future. Take a look at
my website too and let me know how you feel.
جمعه 6 مرداد 1396 10:59 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about نشست. Regards
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 07:47 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly
donate to this superb blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to brand new
updates and will share this site with my Facebook group.
Chat soon!
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 05:01 ق.ظ
This website was... how do you say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me.
Cheers!
جمعه 11 فروردین 1396 01:44 ق.ظ
Its such as you learn my mind! You appear to understand a
lot approximately this, such as you wrote the e-book in it or
something. I believe that you simply can do with some p.c.
to force the message house a bit, however other than that, that is
excellent blog. A great read. I'll certainly be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :