تبلیغات
گپ فرهنگی: مجید كافی - تفاوت‌ها مانع تعامل حوزه و دانشگاه
 
گپ فرهنگی: مجید كافی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mkafi
نویسندگان
برچسبها
یکشنبه 28 آذر 1395 :: نویسنده : mkafi

یکی از آرزوهای حضرت امام (ره) وحدت حوزه و دانشگاه و شاید یکی از اهداف انقلاب نیز همکاری و تعامل بین حوزه و دانشگاه بوده و هست. اما در 37 سال گذشته نه حوزه و حوزویان و نه دانشگاه و دانشگاهیان در این امر موفق نبوده‌اند. چرایی این موفق نبودن به عوامل بسیار متعددی ارتباط دارد که در این یادداشت از منظر جامعه‌شناسی به تعدادی از آنها پرداخته خواهد شد. وحدت یا همکاری حوزه و دانشگاه در شرایط گذشته و موجود آنها موانعی داشته و دارد. با وجود مشترکاتی بین حوزه و دانشگاه مثل گستردگی جغرافیایی، علمی بودن، بومی بودن، و...؛ اما تفاوت‌هایی نیز بین آنها وجود دارد. به نظر می‌رسد اساسی‌ترین مانع تعامل حوزه و دانشگاه، تفاوت‌های این دو نهاد علمی است. از این رو توجه جامعه‌شناختی به این تفاوت‌ها و رفع آن‌ها برای شکل‌گیری تعامل حوزه و دانشگاه امری ضروری است.
منتشر شده در روزنامه صبح نو شماره 144
تفاوت‌ها مانع تعامل حوزه و دانشگاه

به بهانه 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه

یکی از آرزوهای حضرت امام (ره) وحدت حوزه و دانشگاه و شاید یکی از اهداف انقلاب نیز همکاری و تعامل بین حوزه و دانشگاه بوده و هست. اما در 37 سال گذشته نه حوزه و حوزویان و نه دانشگاه و دانشگاهیان در این امر موفق نبوده‌اند. چرایی این موفق نبودن به عوامل بسیار متعددی ارتباط دارد که در این یادداشت از منظر جامعه‌شناسی به تعدادی از آنها پرداخته خواهد شد. وحدت یا همکاری حوزه و دانشگاه در شرایط گذشته و موجود آنها موانعی داشته و دارد. با وجود مشترکاتی بین حوزه و دانشگاه مثل گستردگی جغرافیایی، علمی بودن، بومی بودن، و...؛ اما تفاوت‌هایی نیز بین آنها وجود دارد. به نظر می‌رسد اساسی‌ترین مانع تعامل حوزه و دانشگاه، تفاوت‌های این دو نهاد علمی است. از این رو توجه جامعه‌شناختی به این تفاوت‌ها و رفع آن‌ها برای شکل‌گیری تعامل حوزه و دانشگاه امری ضروری است.
عمق تفاوت
عمق به طیفی از تفاوت‌ها گفته می‌شود که به‌دلیل وجود تفاوت‌ها در لایه‌های مختلف فردی و اجتماعی به‌وجود می‌آید که در یک طرف طیف تفاوت‌های سطحی و ساختاری و طرف دیگر طیف تفاوت‌های عمیق و فردی وجود دارد. در سطح فردی به‌طور مثال می‌توان به تفاوت باورها و ارزش‌های حوزویان و دانشگاهیان اشاره کرد که تفاوتی در سطح فردی و عمیق است. به‌عبارت‌دیگر تفاوت بین حوزه و دانشگاه گاهی به‌دلیل مقدار تفاوتی است که فردی یا افرادی از لحاظ باورها و ارزش‌ها و... در حوزه با دانشگاهیان یا در دانشگاه با حوزویان وجود دارند. در سطح ساختاری می‌توان به نسبت و مناسبت وابستگی حوزه به حاکمیت و دانشگاه به بعضی از دولت‌ها اشاره کرد.
سطح تفاوت
تفاوت در سطح سیاسی؛ دانشگاه در شرایط موجود به لحاظ ساختار سیاسی نقش مخالف و اپوزیسیون را در جامعه بازی می‌کند و در مقابل حوزه در لایه‌های بالای ساختار سیاسی کشور دارای نقش و نفوذ اساسی است. تفاوت در سطح علمی؛ اگر منظور از تعامل حوزه و دانشگاه تعامل علمی باشد، این سؤال به ذهن خطور می‌کند که آیا گستره و محدوده علوم دانشگاهی و علوم حوزوی برای یک تعامل کامل و سازنده اصلاً متناسب هستند؟ دانشگاه با گستره وسیعی از نه گروه علمی از هنر، ادبیات، علوم انسانی گرفته تا علوم پایه، فنی و مهندسی و پزشکی، در مقابل حوزه شامل یک گروه علمی یعنی علوم اسلامی به معنای خاص است.
تفاوت در سطح سازمانی؛ تعامل بین چه دانشگاهی و حوزه‌ای با وجود تنوع و تکثر در آنها قرار است، به وجود آید؟ از آنجا که در کشور انواع حوزه‌ها و دانشگاه‌ها، به لحاظ کوچکی و بزرگی، مرکز استان و شهرستان، تعداد رشته‌ها، دارای چه مقطع آموزشی (در حوزه‌ها تا پایه چند و در دانشگاه‌ها تا چه مقطعی)، نوعیت حوزه و دانشگاه  (دولتی، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و... در دانشگاه و زیر نظر مدیریت یا بیت مراجع در مورد حوزه‌ها) وجود دارد، برنامه‌ریزی برای تعامل همه آنها کار بسیار دشواری است. از این رو باید توجه به سطح تعامل نیز بشود.
تفاوت در سطح خرد و کلان؛ گاهی منظور از سطح تفاوت، تفاوت در سطح خرد و کلان حوزه و دانشگاه برمی‌گردد. تفاوت در سطح خرد مثل تفاوت افراد از نظر بینش‌ها، گرایش‌ها،‌ رفتار، موقعیت اجتماعی، منزلت خانوادگی، و... و تفاوت در سطح کلان مثل تفاوت‌های وابستگی مالی که حوزه به بازار و دانشگاه به دولت وابسته هستند. در میانه طیف یا سطح متوسط می‌توان به تفاوت‌های گروه مرجع بودن و منزلت هر دو اشاره کرد، دانشگاه مرجع قشر تحصیل‌کرده و روشنفکر و حوزه مرجع فکری و رفتاری قشر میان‌سال، سالخورده و سنتی جامعه است.
عامل مسلط در تفاوت‌ها
در بین تفاوت‌های مختلف حوزه و دانشگاه یک تفاوت می‌تواند منشأ و خاستگاه سایر تفاوت‌ها باشد که اگر آن شناسایی و کنترل شود،‌ تفاوت‌های دیگر به‌مرور زمان برطرف خواهد شد. به طور مثال می‌توان گفت رابطه حوزه و دانشگاه ذیل ارتباط سنت و مدرنیته قرار می‌گیرد. حوزه به‌عنوان یک نهاد علمی متعلق به دوران سنت یا لااقل دارای ساختار سنتی و دانشگاه به‌عنوان یک نهاد علمی متعلق به دوران مدرن است. آیا ارتباط یا وحدت 2 نهاد علمی که متعلق به 2 دوران تاریخی متفاوت هستند، امکان دارد؟ اگر بله، مکانیسم و ساز و کار آن چگونه است؟ آیا می‌توان گفت تفاوت اصلی به عنوان مانع مسلط در تعامل حوزه و دانشگاه به دلیل تفاوت سنت و مدرنیته است؟ حوزه یک سازمان وابسته به دوران سنت و دانشگاه یک نهاد وابسته به مدرنیته است، از این رو احتمالاً تفاوت و مانع اصلی در نوع پارادایم و جهان‌بینی است که هر یک از حوزه و دانشگاه متعلق به یک دوره تاریخی با جهان‌بینی خاصی است. همچنین چون حوزه متعلق به دوران سنت و دانشگاه متعلق به دوران مدرن است؛ حوزه نهادی دینی و دانشگاه نهادی اجتماعی و تا حدودی سکولار تلقی می‌شوند؛ بر فرض اینکه تفاوت پارادایمی و جهان شناختی تفاوت مسلط باشد، تفاوت در زبان تعامل به‌دلیل تفاوت پارادایمی به وجود می‌آید که اگر تفاوت پارادایمی مرتفع گردد،‌ تفاوت در زبان تعامل نیز از بین خواهد رفت...
بدبینی به یکدیگر
یکی از موانع جدی ارتباط سازنده و وحدت حوزه و دانشگاه کوتاه نیامدن هر دو نهاد از مواضع علمی و سیاسی خود است. این پافشاری بر مواضع خود سبب شده است که هر یک از این 2 نهاد دیگری را به صفات ناشایست متهم کند؛ مثلاً حوزه دانشگاه را به غرب‌گرایی، لیبرال بودن، سکولار بودن و... متهم می‌کند و دانشگاه حوزه را به ارتجاع، جمود، انحصارگرایی و... متهم می‌کند.  

 یادداشت   مجید کافی
عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

نوع مطلب : مناسباتها، یادداشتهای روزانه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 29 تیر 1397 09:23 ب.ظ
Hi there friends, good article and nice arguments commented at
this place, I am truly enjoying by these.
جمعه 29 تیر 1397 08:14 ب.ظ
Wow, that's what I was seeking for, what a data! present here at this weblog, thanks admin of this
web page.
شنبه 23 تیر 1397 06:41 ق.ظ
Every weekend i used to visit this site, as i wish for enjoyment, as
this this web page conations really good funny information too.
شنبه 23 تیر 1397 06:25 ق.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the website is extremely good.
پنجشنبه 21 تیر 1397 12:51 ق.ظ
If you are going for most excellent contents like me, only pay a quick visit this web page daily as it gives feature contents, thanks
چهارشنبه 20 تیر 1397 03:54 ب.ظ
It's hard to come by educated people for this topic, but you
seem like you know what you're talking about! Thanks
چهارشنبه 20 تیر 1397 12:45 ب.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog
loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the
blog. Any suggestions would be greatly appreciated.
پنجشنبه 14 تیر 1397 01:00 ب.ظ
You can even replace your preferred MP3 music using these to make sure that even if you're concerning the gym, it is possible to still understand interesting points from your book or listen towards docs from perform you should examine.
A model with 3 CCD carries a sensor that covers each one of the different colors (Red, Green, and Blue) resulting in superior color reproduction.
Here you can shop by theme or browse a whole variety of themes
in case you are sill unsure about what to base the party.
شنبه 9 تیر 1397 03:13 ق.ظ
I was curious if you ever considered changing the layout of your site?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people
could connect with it better. Youve got an awful lot
of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space
it out better?
جمعه 8 تیر 1397 12:07 ق.ظ
Actually no matter if someone doesn't understand after that its up to
other users that they will assist, so here it occurs.
پنجشنبه 7 تیر 1397 03:50 ب.ظ
i love this web site

so useful

plz visit my web site also

https://www.mmx999.com
پنجشنبه 7 تیر 1397 12:41 ق.ظ
hello there and thank you for your information – I've
definitely picked up something new from right here.
I did however expertise a few technical issues using
this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load
properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content.
Make sure you update this again soon.
چهارشنبه 6 تیر 1397 04:51 ب.ظ
The process begins through the uncomplicated activity associated with an account option. They
will shun jobs and then there is not any help to town involved.
With the amount of el cheapo acoustic guitars being created
nowadays you'll probably need somebody you trust to help you choose a guitar.
دوشنبه 4 تیر 1397 09:34 ق.ظ
Hiya! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured
I'd ask. Would you be interested in exchanging links
or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
My blog goes over a lot of the same subjects as yours and
I believe we could greatly benefit from each other.

If you're interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
شنبه 2 تیر 1397 01:49 ق.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem
to be running off the screen in Firefox. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let
you know. The design and style look great though!
Hope you get the problem fixed soon. Cheers
پنجشنبه 31 خرداد 1397 12:11 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this
write-up plus the rest of the site is also really good.
پنجشنبه 31 خرداد 1397 07:18 ق.ظ
The great thing about this DVD is that you can perform the dance exercises anytime, with no partner.
"Because you're here scanning this online games report now as of this particular moment in time; what you have is "The
first movers advantage" for yourself to look at a your hands on now. The plastic's name can often be abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, and it is not even half the body weight of glass, which supplanted quartz inside early twentieth century.
سه شنبه 29 خرداد 1397 05:40 ق.ظ
І have been browsing online m᧐re than 3 һοurs thesе days, but I nevеr found аny fascinating article
lіke yours. It's beautioful value sufficiennt fօr me.
In my vieԝ, if all webmasters and bloggers mаԁe gοod сontent aѕ уou did, the
web wilⅼ pr᧐bably be ɑ ⅼot more usefᥙl thɑn eѵer before.
یکشنبه 27 خرداد 1397 10:08 ب.ظ
It is the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
I've read this post and if I may just I desire to recommend you few fascinating things or tips.

Maybe you could write next articles referring to this article.
I want to read more issues about it!
دوشنبه 21 خرداد 1397 01:16 ق.ظ
The great thing about it DVD is that you may perform dance exercises anytime, with out a partner.
There these folks were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the very last one
-- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, inside the guises
of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly
minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves further at
15), and Georgie Henley (approaching teenhood, a great six inches taller than we
last saw her). Technology is driving dynamic advertising into new areas
this also brings with it some potential challenges, well not every companies can afford
to pay thousands of pounds in electronic advertising, well the two options highlighted can provide the identical results with low investment of energy and money, so now any company from
mechanics to dentists may have these in their guest waiting
rooms.
یکشنبه 20 خرداد 1397 06:25 ق.ظ
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you to
see one of the most awe inspiring reality show series ever, called Front
Sight Challenge. Cherry blossom tattoos represent different things in different cultures.
Now you've taken that all-important starting point and so are scanning this report
about online flash games and online community, you happen to be inside unique and privideged position for being amongst several pioneering entreprenuers who already know relating to this and
they are taking affirmative action.
یکشنبه 20 خرداد 1397 04:13 ق.ظ
The question which you might be asking today is the place where
you could see a dependable site to try out roulette game
online. It makes you more credible, which is the second thing
this poker approach is about. Online casino games are getting to be very popular nowadays
and the game of Baccarat is just one of those traditional games that is played forever in casinos all within the world.
جمعه 18 خرداد 1397 07:42 ب.ظ
It's amazing to pay a quick visit this web site
and reading the views of all colleagues regarding this post, while
I am also keen of getting familiarity.
پنجشنبه 17 خرداد 1397 10:51 ق.ظ
re interviewing there are some things within your control
and some things that are not. The school has
pioneered the introduction of journey consultant courses ready in the series of
modules. People love to speak about themselves and,
this becomes problematic to the business professional when they do just so.
سه شنبه 15 خرداد 1397 04:42 ق.ظ
After exploring a number of the blog articles on your blog, I
honestly appreciate your technique of writing a blog.
I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and tell me what you think.
جمعه 11 خرداد 1397 05:45 ق.ظ
You actually make it seem so easy together with your presentation but I to find this topic to be actually one thing which I
believe I'd never understand. It kind of feels too complex and extremely wide for me.
I'm taking a look ahead for your subsequent post, I will try
to get the hold of it!
پنجشنبه 10 خرداد 1397 05:10 ب.ظ
No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she wishes to be available that
in detail, therefore that thing is maintained over here.
چهارشنبه 9 خرداد 1397 12:15 ق.ظ
You could definitely see your expertise within the article you write.
The arena hopes for even more passionate writers like you who
aren't afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.
چهارشنبه 9 خرداد 1397 12:13 ق.ظ
Judge Angus McGinty, of the 144th State District
Court stands for the jury, with the crumpled tandem
bicycle of Gregory and Alexandra Bruehler in front
of his desk. Gilbert Sullaway Jr.
cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys gonabu45570
سه شنبه 8 خرداد 1397 11:57 ب.ظ
The great thing about it DVD is you can perform dance exercises anytime, with no partner.

They will shun jobs and then there isn't advantage of the community involved.

Technology is driving dynamic advertising into new areas this also brings by using it
some potential challenges, well its not all companies have enough money to pay a lot of money in electronic advertising, well the two options highlighted can provide a similar outcomes
with low investment of energy and funds, so now any business from mechanics
to dentists can have these of their guest waiting rooms.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :