تبلیغات
گپ فرهنگی: مجید كافی - بحث نافعیت علم از طرح تولید علم دینی مناسب‌تر است
 
گپ فرهنگی: مجید كافی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : mkafi
نویسندگان
برچسبها
ر هم‌اندیشی روش‌های تحقیق در علوم انسانی اسلامی عنوان شد؛

بحث نافعیت علم از طرح تولید علم دینی مناسب‌تر است


شناسهٔ خبر: 3837939 - دین و اندیشه > همایش ها و میزگردها
یک استاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: بسیاری از علومی که به خصوص در شاخه علوم انسانی در دانشگاه ها مطرح شده و در حال گسترش است، برای جامعه کنونی نافع نیستند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از طلیعه، دکتر مجید کافی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در دومین هم‌اندیشی روش‌های تحقیق در علوم انسانی اسلامی که در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد،

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از طلیعه، دکتر مجید کافی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در دومین هم‌اندیشی روش‌های تحقیق در علوم انسانی اسلامی که در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد، به ارائه نظریه خود پرداخت، وی در مقدمه ارائه خود گفت: به عنوان موضع باید بگویم که مخالف تولید علم هستم چون تولید علم را امری تاریخی و جمعی و اجتماعی می دانم.

وی افزود: نمی توان تولید علم را به یک شخص خاص منتسب کرد. علوم در طول تاریخ به وجود آمده اند و به مرور زمان هویت پیدا کرده‌اند. اصطلاحاتی چون فیزیک انیشتین و جامعه شناسی نیچه و امثال اینها عبارات درستی نیستند، چون تلاش جمعی را به نام یک نفر تمام می کنند. علم هویتی تاریخی و اجتماعی دارد، لذا می توان گفت که در مقام تحول، امکان تولید علم وجود ندارد ولی امکان تولید یک نظریه و نظریه پردازی ممکن است. راه تحول در علوم انسانی و اجتماعی راه نظریه پردازی است. دولتها و حکومتها در طول تاریخ فقط می توانند مقدمات تحول علوم را ایجاد کنند. آنها نمی توانند خود دست به تولید علم بزنند. انتظاری که از آنها وجود دارد ایجاد زمینه تحقق و فراهم کردن مقدمات است.

کافی در تشریح نظریه خود گفت: نگاه بنده در این نظریه، فلسفه علمی است. دغدغه من در ایجاد نظام معرفتی منسجم که اشکالی به آن وارد نباشد نیست. برخی در توضیح نظام معرفتی خود، به هر سوالی پاسخ می دهند. اما این نظام معرفتی هیچ وقت نمی تواند مسائل اجتماعی را حل کند، لذا دغدغه اینجانب ارائه نظام معرفتی نیست بلکه مسائل اجتماعی است. آنچه که در کف خیابان های جامعه در حال وقوع است. دغدغه بنده به عنوان جامعه شناس، حل آن مسائل است نه طرح نظام معرفتی. نظام معرفتی در وهله اول باید مسائل جامعه را حل و فصل کند.

وی در ادامه گفت: در باورهای علم دینی بر سر خود علم نیز اختلاف است. هرکسی بنا به دریافت خود از معنای علم سعی در تحول آن دارد. دغدغه رهبری در بحث تحول، علومی است که در دانشگاه ها وجود دارد. جدای از تولید علوم، بحث بر سر این است که با علوم اجتماعی موجود در دانشگاه باید چه کرد؟ آیا این اتفاق، اسلامی شدن علوم هست یا خیر؟ با این تفسیر باید ابتدا روشن شود که مراد از علم در این بحثها چیست؟ لذا باید مشخص شود که محل نزاع در بحث تحول علوم کجاست؟

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: علم معنای مختلفی در روایات دارد. این روایات به چند دسته تقسیم می شوند. یک دسته از این روایات معنای عرفانی دارند، که علم را بصیرت، نورانیت و شناخت متعالی می دانند. دسته دیگر معنای عرفی علم را مورد توجه قرار می دهند. (مثل روایت اطلبو العلم ولو بالصین: علم را طلب کنید حتی اگر در چین باشد.) و روایات دیگری که در این باب از علم بحث می کنند. در نظریه بنده بحث در مورد معنای علم از نگاه روایاتی که علم را مجهول و قفل می دانند و روایاتی که علم را مساله و قابل حل می دانند، همچنین روایاتی که فرایند حل مساله و کشف را بیان می کنند و روایاتی که بحث تحلیل را بیان می کنند مورد بررسی قرار می گیرند. تفکر حاکم در این روایات، با عباراتی چون تفکر تحلیلی، تفکر انتقادی بیان شده است.

وی افزود: در بحث نتیجه نیز با روایاتی که از جنبه ابزاری علم بحث می کنند استفاده شده است. روایتی چون اطلبوالعلم بالاستعماله یعنی علم را با استعمال و کاربرد آن طلب کنید، در نظریه بنده بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. قرار است مدلی از علم ارائه شود که کاربرد داشته باشد. کاربرد این مدل برای استفاده در مباحث اجتماعی مورد توجه قرار می گیرد. در تحول در علوم انسانی روایاتی که نگاه عرفانی به علم دارند جایی بحث ندارند. این جمله به این معنی نیست که نباید وجود داشته باشد، بلکه در بحث و نظریه بنده خیلی کاربرد ندارد، اما مفهوم عرفی علم که ناظر به بقای اجتماعی است و بحث استعمال علم را مطرح می کند، از مباحثی است که قرار است در جامعه خود آن را گسترش دهیم و جامعه علمی را به سمت آن سوق دهیم.

کافی در ادامه سخنانش گفت: بحث دیگری در روایات وجود دارد، علم نافع و مضر است، لذا آن علمی که قرار است در معنای عرفی و استعمالی استفاده شود باید نافع باشد. بسیاری از علومی که به خصوص در شاخه علوم انسانی در دانشگاه ها مطرح شده و در حال گسترش است، برای جامعه کنونی نافع نیستند. لذا اگر بحث تحول و نافعیت علم در جامعه مطرح شود به نظر می رسد از هر طرح تولید علم دینی مناسب‌تر است. باید علوم نافع شوند و به تعبیر شهید مطهری، یکی از منظورهای جامعه و افراد آن را برطرف کند. در آثار شهید مطهری هیچ اثری از اصطلاح علم دینی وجود ندارد. شهید مطهری در آثار خود از علوم اسلامی نام برده است ولی منظورش همان بحث علوم حوزوی است، لذا نافع بودن و استعمال علم، مفهوم مورد نظر در نظریه اینجانب است.

وی افزود: معنای دیگری از علم که در منطق بیان شده است، معادل knowledge)) و به مفهوم مطلق آگاهی های انسان است. مطلق به مفهوم موضوعی، روشی و غایت. یعنی هر چیزی که در ذهن انسان می آید، آگاهی است و برخی آن را علم ترجمه کرده اند. مسلماً این معنا از علم مورد بحث در تحول در علوم نیست. علمی که تحت عنوان (knowledge) یا همان تصورات و بدیهیات، جزئیات و کلیات مورد نظر علم  دینی نیست و مختص بحث‌های فراروشی است. برخی این مفهوم را برای علم دینی مد نظر قرار داده اند که خیلی به غایت تحول علوم انسانی در دانشگاه ها نزدیک نیست.

استاد جامعه شناسی گفت: یک مفهوم دیگر در فلسفه علم وجود دارد که دو معنا را شامل می شود، علومی که مرتبطند ولی مستقل هستند. یکی از این مفاهیم  دیسیپلین(Discipline) یا رشته علمی و دیگری ساینس (Science) یا رشته علوم تجربی است. در تحول و اسلامی کردن دیسیپلین خیلی معنا ندارد. موضع گیری که معمولاً آقای کچوئیان و پارسانیا می‌کنند مبنی بر اینکه باید اندیشه اجتماعی و فلسفه اجتماعی ایجاد کرد از سنخ دیسیپلین است. قبلاً  نیز رگه هایی از آن در سنت اسلامی وجود داشت، از فارابی تا کنون مبحثی چون «علم الاجتماع» و «علم و النفس» وجود داشته که دیسیپلین به حساب می آیند، اما آن چیزی که امروز در دانشگاه های ایران وجود دارند دیسیپلین نیستند، بلکه ساینس هستند. معنای ساینس معنایی است که در فلسفه علم مورد نظر است. به نظر می رسد علمی که مشکل ساز بوده و یا با جامعه و فرهنگ ما و همچنین با دین و آموزه های دینی اسلام هماهنگ نبوده مفهوم ساینس است. مفهومی که انحصاراگرا و تقلیل‌گراست.

وی افزود: بحث مدنطر این است که ساینس قابل تحول است یا خیر؟ آیا ساینس اسلامی می شود یا خیر؟ البته تحول و اسلامی شدن با حفظ هویت. تمام کسانی که می خواستند ساینس را حفظ کنند و آن را اسلامی کنند در نهایت به سمت دیسیپلین غلطیده اند. ماحصل تلاش آنها تبدیل به یک دیسیپلین دینی شده است. لذا شناخت مرز این دو، در ارائه نظریه مهم است. باید با حفظ ماهیت ساینس بتوان آن را متحول کرد. باید با حفظ ماهیت، آن را با آموزه های دینی و فرهنگ خودی هماهنگ و منسجم کرد. در مقوله دیسیپلین، راحت‌تر می توان آنها را بررسی و حتی تولید کرد، اما در مقوله ساینس دقت بیشتری مورد توجه است.

وی تصریح کرد: یکی از تفاوتهای علم در منطق و علم در فلسفه نوع تعلق جهانی آنهاست. علم در منطق متعلق به جهان دوم و ذهنی بودن است ولی علم در فلسفه علم جهان سومی و بین الاذهانی است. علم در صورتی که بین الاذهانی نشود، تبدیل به جریان نمی شود و هویت علمی پیدا نمی کند. در تعرف فلسفی علم، علم  هویت جمعی پیدا کند و به صورت کتاب و مقاله بصورت جهان سومی و بین الاذهانی در آید و در دانشگاه ها مطرح و تدریس شود. چنانچه علم به صورت جریانی درآید می تواند تحول ایجاد کند، البته در بسیاری از جوامع پیشرفته این علوم رو به افول است اما در جامعه ما زنده و پویاست. این علوم در حال تدریس هستند و کارها تحقیقات بسیاری برمبنای آن در حال اجراست، لذا دغدغه اصلی اصلاح و تحول در این علوم است.

نوع مطلب : نشست تخضصی، علم دینی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 22 اردیبهشت 1397 06:28 ق.ظ
микро займ по телефону украина
кредит без инн украина
кредит на карту 100 одобрение украина
займ онлайн на карту срочно
кредит на карту без відмов
займ онлайн срочно без отказа круглосуточно
займ на карту срочно без отказа
سه شنبه 21 فروردین 1397 11:40 ب.ظ
They recognize that poker has some priceless success classes.
Discover ways to bluff your path to your top!
دوشنبه 20 فروردین 1397 08:20 ب.ظ
Moreover, gold coins shall be given as free items until 5th
January for many who buy for Rs.forty,000 and above.
دوشنبه 20 فروردین 1397 06:51 ب.ظ
I would like a drink!
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:49 ق.ظ
Making yes you're notified and how to eliminate your self important Facebook privacy settings.
دوشنبه 20 فروردین 1397 04:29 ق.ظ
The green light remained steadfastly on reduced doorway for
all long moments.
شنبه 18 فروردین 1397 05:45 ق.ظ
To boost HubScores or enhance your AuthorScore review your Hubs contrary to the checklist provided here.
جمعه 17 فروردین 1397 02:27 ب.ظ
Furthermore, there may be gold jewelry, diamond jewelry, sterling silver, and so
forth. to select from; all of that based on the occasion and
its suitability.
جمعه 17 فروردین 1397 11:35 ق.ظ
However you should at all times needless to say you could carry your earring by the publish and not the diamond.
Glorious hub on a gorgeous necklace!
پنجشنبه 16 فروردین 1397 09:34 ب.ظ
Thank you for posting the Jewellery Roll instructions.
I am ending a CQ block and wished to use it to make
a jewellery roll.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 02:04 ب.ظ
Or for dainty daytime jewelry, fall in love with the gorgeous bangles and charms in an array of stunning metallics and
hues.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:20 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 07:33 ق.ظ
And for the individual who said Cracker Barrel makes their corn bread once a week???
شنبه 1 مهر 1396 05:52 ب.ظ
The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and
tested to see if it can survive a forty foot drop, just
so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and
she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to
share it with someone!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:03 ق.ظ
Why visitors still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is
presented on net?
جمعه 6 مرداد 1396 06:11 ب.ظ
Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it ;) I may revisit once again since I bookmarked
it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.
شنبه 31 تیر 1396 12:18 ق.ظ
Fine way of describing, and pleasant paragraph to obtain data
concerning my presentation subject matter, which
i am going to deliver in academy.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:29 ب.ظ
Amazing! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different
topic but it has pretty much the same page layout and
design. Great choice of colors!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:37 ب.ظ
Hello would you mind stating which blog platform you're using?

I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a hard time
choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:24 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've really enjoyed surfing
around your blog posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very
soon!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:24 ب.ظ
Wow, incredible blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?
you made blogging look easy. The entire look of your website is wonderful, let alone the content material!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:26 ق.ظ
You made some decent points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.
جمعه 25 فروردین 1396 01:57 ق.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really good paragraph on building up new website.
یکشنبه 20 فروردین 1396 05:13 ق.ظ
After going over a number of the blog articles on your web site,
I truly like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back
soon. Take a look at my website too and tell me what you think.
سه شنبه 15 فروردین 1396 09:09 ب.ظ
Wow, this post is pleasant, my younger sister is analyzing these kinds
of things, therefore I am going to inform her.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:23 ب.ظ
Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are good for new visitors.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :